Správy

Vývoj ceny ropy na světových trzích

Ceny ropy se aktuálně obchodují o 1 % výše a prodlužuje se tak včerejší oživení. Po včerejším zveřejnění neuspokojivých obchodních údajů z Číny, které ukázaly slabou zahraniční i domácí poptávku, ropa výrazně klesla. Údaje rovněž ukázaly, že čínský dovoz ropy v červenci klesl na nejnižší úroveň od ledna, když se meziročně snížil o 18,8 % na 10,29 mil. barelů denně. Jedná se o znatelný pokles vzhledem k tomu, že ještě v květnu bylo dosaženo rekordních dovozů přesahujících 17 mil. barelů denně. I při mírném poklesu poptávky v Číně v nadcházejících měsících bude letošní rok pro Čínu z hlediska poptávky po ropě rekordní. Kromě toho OPEC+ udržuje nabídku na nízké úrovni a ve druhé polovině roku se očekává deficit ve výši přibližně 1,5-2,0 mil. barelů denně. Takový deficit vedl v letech 2007-2008 k prudkému nárůstu cen až na 150 USD za barel. Je ovšem důležité si uvědomit, že nyní je deficit výsledkem rozhodnutí omezit nabídku.

Lehká americká ropa, tak zvaná WTI překonává lokální maxima z dubna tohoto roku, kdy OPEC+ poprvé v tomto roce oznámil snížení cílové produkce. Snížená produkce ropy má aktuálně hmatatelný dopad na základní tržní ukazatele. Ropa se obchoduje na nejvyšší úrovni od listopadu, což je varovný signál naznačující, že ceny energií budou mít na konci tohoto roku pozitivní dopad na inflaci, pokud ceny zůstanou na současných nebo vyšších úrovních. Studie EIA (vyhodnocení vlivu na životní prostředí) zvýšila výhled celosvětové poptávky po ropě pro rok 2023 o 30 000 barelů denně.

Americký úřad pro energetické informace 8.srpna uvedl, že očekávané vyšší ceny ropy vyvolané rozšířeným dobrovolným omezením produkce Saúdské Arábie vytvářejí pobídky pro producenty mimo OPEC, aby zvýšili svou produkci, což umožňuje pokračování růstu globální produkce ropy v letech 2023 a 2024. EIA také uvedla pro krátkodobý energetický výhled, že v čele těžby ropy budou Spojené státy, které podle předpovědi na konci roku 2023 poprvé překročí měsíční těžbu ropy na 12,9 milionu barelů.

Očekává se, že kombinovaní producenti mimo OPEC zvýší těžbu o 2,1 milionu barelů denně v roce 2023 a 1,2 milionu barelů denně v roce 2024. To je patrné jako kompenzace poklesu produkce od aliance OPEC+ a EIA předpokládá, že se v roce 2023 globální produkce ropy zvýší o 1,4 milionů barelů denně a o 1,7 milionu barelů denně v roce 2024. Očekávaná se, že pro rok 2023 se cena pro lehkou americkou ropu WTI bude pohybovat okolo 77,8 USD za barel a těžká ropa Brent okolo 82,6 USD za barel.