Ceny černého zlata dále klesaly po poté, co údaje z American Petroleum Institute ukázaly minulý týden skok v zásobách ropy a pohonných hmot v USA. Rostoucí zásoby, které jsou typicky známkou slabé poptávky, v posledních týdnech vzdorovaly očekáváním analytiků. Americké ministerstvo energetiky oznámilo během páteční seance nabídku na nákup 3,3 milionu barelů ropy, aby pomohlo doplnit strategické zásoby ropy. Podle zprávy Úřadu pro energetické informace se trh s ropou zpřísnil díky globálním zásobám, které se v letošním roce snížily o 300 000 barelů denně, díky OPEC+, který omezení těžby ropy dodržuje.
Díky válečným konfliktům na blízkém východě u tohoto černého zlata zůstává značná nejistota, která by se podle EIA mohla projevit ve střednědobém horizontu v prudkém nárůstu cen ropy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden řekl, že návrh na příměří přijatý Hamasem měl podle Times of Israel sabotovat vstup izraelských sil do Rafahu a byl velmi vzdálený od zásadních požadavků Izraele. Letošní krátké zvýšení cen ropy zvedlo geopolitické riziko na Blízkém východě, u kterého ale nedošlo k žádnému zásadnímu přerušení dodávek ropy.
Generální ředitel společnosti Chevron Co. Mike Wirth řekl, že ceny zůstaly v relativně stabilním pásmu, ale riziko pro ropu přetrvává díky blízkosti války u Hormuzského průlivu, který je nejdůležitějším globálním tranzitním bodem pro ropu. Aktuálně podle analytiků CNBC hodně záleží na průběhu událostí, kde všichni doufají v ukončení konfliktu. Podle (The Energy Information Administration’s) EIA má OPEC+ v současnosti 4 miliony barelu volné kapacity ropy, kterou by bylo možné využít k řešení jakéhokoli krátkodobého výpadku dodávek.
Izraelská delegace v prohlášení Netanjaujové kanceláře uvádí, že by měla v Káhiře pokračovat v jednáních o příměří, „aby se vyloučily záporné argumenty k dosažení dohody s podmínkami Izraele“. Analytik Tamas Varga pro CNBC řekl: „ Příměří v sedmiměsíční válce zůstává v nedohlednu. Není jasné, zda by příměří zastavilo útoky militantů Húsíů na lodní dopravu v Rudém moři, které je dosud největším rizikem pro dodávky ropy po moři“.
Lehká Americká ropa WTI a ropa Brent jsou níže okolo 7 % své ceny oproti dubnovému maximu, kdy obchodníci zvýšili ceny kvůli obavám, že Izrael a Írán jsou na pokraji války. Ropa Brent se 13.5.2024 obchodovala okolo 83,50 dolaru za barel a lehká americká ropa WTI se obchodovala okolo 79,00 dolaru za barel.
Podle analýzy makléřské společnosti StoneX, která se specializuje na energetiku aktuální údaje o globálních zásobách ukazují, že zásoby ropy jsou o 1,1 milionu barelů denně vyšší než ukazují prognózy ve vyspělých ekonomikách. Minulý týden zaznamenaly Brent a WTI nejstrmější týdenní ztráty za tři měsíce, protože zveřejnění slabých údajů o pracovních místech v USA zvýšily naděje na snížení úrokových sazeb. Analytici agentury Reuters díky této skutečnosti a možného snižování úrokových sazeb v USA předpovídají pokles zásob ropy a paliva v USA.