Ropa zaznamenala cenové výkyvy po íránském útoku na Izrael. Aktuálně ropa klesá, a to díky vyjádření Teheránu, že konflikt lze považovat za uzavřený. Ropa Brent původně zdražila o 0,7 % na 91,05 USD za barel, po vyjádření Teheránu o konci konfliktu klesla pod 90 USD. Írán o víkendu odpálil více než 300 raket a bezpilotních letounů. Útok, který byl očekáván několik dní, přišel jako odveta za útok Izraele na Sýrii, který zabil íránské vojenské důstojníky.
Letecký útok byl prvním, kdy Írán přímo zaútočil na izraelské území, řekli v neděli novinářům vysocí američtí vojenští představitelé. Útok byl zahájen z míst v Íránu, Iráku, Sýrii a Jemenu. Na Izrael bylo vypáleno více než 100 balistických střel, 100 střel s plochou dráhou letu a 100 bezpilotních letounů, uvedli vysocí představitelé státní správy. Ačkoliv byl útok významný co do rozsahu, Izrael a USA sestřelily 99% všech raket a dronů. Útok tak způsobil v Izraeli jen malé škody. Expert na energetiku a zakladatel společnosti Again Capital John Kilduff řekl: „Salva vzdušného útoku byla tak snadno odstraněná z nebe, že se celá věc zdá být tak dobře naplánována, aby již nevyvolala další konflikt s Izraelem.“ ,,V nejhorším případě by násilná odveta ze strany Izraele mohla spustit spirálu eskalace, která by mohla vést k bezprecedentnímu regionálnímu konfliktu,” uvedl.
Irán prostřednictvím tiskové zprávy prohlásil, že útok na Izrael byl odvetou za izraelský úder proti diplomatickým zařízením Islámské republiky v syrském Damašku začátkem tohoto měsíce, při kterém zahynulo sedm íránských vojenských představitelů včetně vysokého velitele. Írán popsal svůj odvetný útok jako mezní operaci, ve které Islámská republika uplatnila své legitimní právo na sebeobranu po raketovém útoku na její diplomatické zařízení. Iranská armáda uvedla na sociální síti X „Záležitost lze považovat za uzavřenou,“ Pokud by však izraelský režim udělal další chybu, íránská reakce bude podstatně přísnější.”
Odhady růstu poptávky po ropě:
Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila odhad růstu poptávky po ropě pro rok 2024 ze 1,3 milionu barelů na 1,2 milionu barelů za den a očekává v následujícím roce 2025 růst poptávky o 1,1 milionu barelů za den. Růst těžby ropy v letošním roce vzroste o 770 000 b/d a v roce 2025 se zdvojnásobí na 1,6 milionu b/d. Také se očekává že sdružení zemí OPEC+ bude mít v roce 2025 možných 6 milionů b/d volné kapacity. IEA také uvedla že očekává od čtyř zemí mimo OPEC+, a to USA, Brazílie, Guyana a Kanada v letošním roce zvýší těžby ropy o 1,2 milionu barelů denně a roce 2025 o 1 milion barelů denně.