Správy, News

Ropa a její vývoj

Ceny ropy ve druhém březnovém týdnu klesají, protože se obavy ze zásobování na Blízkém východě snižují. Díky této skutečnosti ropné společnosti oznámily snížení cen ropy s účinností od 12. března 2024.  Ropa Brent a WTI skončily minulý týden v trendu poklesu. Za tento fakt také mohou čínská data, která ukázala slabší poptávku u předního světového dovozce ropy. Ropa Brent minulý týden uzavřela s poklesem o 1,8 %, ačkoli se již déle, než měsíc drží nad 82 USD za barel. Lehká americká ropa WTI uzavřela minulý týden s poklesem 2,5 %. Aktuálně se cena ropy WTI drží nad 78 USD za barel.

Zásoby ropy v USA

Co se týče zásob ropy v USA, nastínil analytik Bob Yawger  z Mizuho Bank, který řekl : „Rostoucí míra využití rafinérií má možnost letos poprvé vyčerpat zásoby.“ Zásoby ropy v USA podle týdenních údajů rostly šest týdnů v řadě kvůli nízkým sazbám rafinérií. Analytici podle týdenních vládních údajů předpovídají nárůst rafinérských sazeb o 1,4 % bodu poté, co minulý týden vyskočily o 3,4 % bodu na šestitýdenní maximum 84,9 % celkové kapacity.

Hoří ruský ropný sklad

Aktuálně také po útoku dronu hoří ruský ropný sklad v Kurské oblasti, který se nachází 100 km od ukrajinských hranic. Sklad ropy v ruské oblasti Kursk začal hořet 10. března poté, co na místo spadl ukrajinský dron. Tento dron byl sestřelen systémem protivzdušné obrany nad ropným skladem.

Největší světové sdružení zemí OPEC+ se sice rozhodla o dalších produkčních škrtech, ale trh spoléhá na to, že dojednané limity nebudou ve finále až tak dodržovány.  OPEC+, Organizace zemí vyvážejících ropu a spojenci, jako je Rusko, se koncem roku 2023 dohodly pro první čtvrtletí roku 2024 na dobrovolném snížení těžby o 2,2 milionu barelů ropy.  Saúdští a ruští představitelé také uvedli, že škrty by měly zabránit nárůstu zásob ropy v prvním čtvrtletí a mohly by být prodlouženy nebo prohloubeny.