Evropské trhy klesají před rozhodnutím Bank of England. Bank of England oznámí své poslední rozhodnutí o měnové politice v poledne londýnského času. Tržní ceny mírně upřednostňují snížení úrokové sazby od britské centrální banky o 25 bazických bodů, což nastartuje cestu monetárního uvolňování. Analytici však tvrdí, že kolem jeho rozhodnutí panuje více nejistoty než obvykle, přestože se inflace drží na 2 %, přičemž někteří hlasující členové se stále obávají inflace sektoru služeb a růstu mezd. Nezaměstnanost v zemích EU se nadále nachází na nízkých hodnotách. Aktuálně všechny země EU dosáhly úrovně reálného HDP před covidem. Výrazná cyklická sladěnost ekonomik EU v posledních letech je důsledkem výrazných globálních událostí.
EU také mimo jiné oznámila odstoupení od Smlouvy o energetické chartě a ukončila arbitrážní řízení uvnitř EU. Odstoupení vstoupí v platnost za kalendářní rok. Toto odstoupené se týká Smlouvy o energetické chartě (ECT) , mnohostranné obchodní a investiční dohody platné pro odvětví energetiky, která není slučitelná s klimatickými a energetickými cíli EU podle Evropské zelené dohody a Pařížské dohody.
Volby v září ve východním Německu pravděpodobně přinesou vítězství krajně pravicové Alternativě pro Německo, což zvýší teplotu v parlamentu v Berlíně. To vše se děje v době, kdy ve Spojených státech probíhá předvolební kampaň s kritických výkonem Joea Bidena a výrazně lepším projevem Donalda Trumpa, který tak nejspíš obhájí na podzim již po druhé prezidentské křeslo v USA. Tyto skutečnosti vyvolaly nové otázky ohledně návratu Trumpa do čela USA, stejně jako volby v Německu a ve Francii, kde není jisté, jaké budou vyhlídky pro vlády na celém kontinentu EU.