News, Správy

Ekonomický vývoj v Evropské Unii

Financování pro Ukrajinu

Evropská komise uplatnila pro Ukrajinu předběžné financování ve výši téměř 1,9 miliardy EUR. Tato podpora od EU již běží pro Ukrajinu od března tohoto roku. Od března tak EU poslala na podporu Ukrajině již 7,9 miliardy EUR. Toto financování nově podpoří makro finanční stabilitu Ukrajiny pro příští čtyři roky u dlouhodobých strukturálních reforem v oblasti podpory udržitelného hospodářského růstu, který posílí růstový potenciál země ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.

V období 2024–2027 bude v rámci nástroje EU pro Ukrajinu poskytnuto až 50 miliard EUR ve formě grantů a půjček na podporu úsilí Ukrajiny o udržení makro finanční stability, podporu krátkodobé obnovy, ale také na obnovu, modernizaci a klíčové reformy, které zefektivní budoucí spolupráci v eurozóně. Tato restrukturalizace a obnova Ukrajiny bude směřovat k zelené ekonomice, která bude postupně sladěna s pravidly a normami EU.

Finanční podpora pro Balkán

Evropská komise také oznámila další investiční balíček na podporu infrastruktury a podporu podnikání na západním Balkáně ve výši 1,2 miliardy EUR. Tento šestý investiční balíček v rámci Hospodářského a investičního plánu EU pro západní Balkán by měl mobilizovat investice ve výši 1,2 miliardy EUR. Tento balíček podpoří osm nových stěžejních investic do zásobování vodou a hygienou, čištění odpadních vod, železniční dopravu, inovace a zelenou transformaci v malých a středních podnicích. Investice budou realizovány v úzké spolupráci s partnery západního Balkánu a mezinárodními finančními institucemi.

Smlouva o energetické chartě

EU také mimo jiné oznámila odstoupení od Smlouvy o energetické chartě a ukončila arbitrážní řízení uvnitř EU. Odstoupení vstoupí v platnost za kalendářní rok. Toto odstoupené se týká Smlouvy o energetické chartě (ECT) , mnohostranné obchodní a investiční dohody platné pro odvětví energetiky, která není slučitelná s klimatickými a energetickými cíli EU podle Evropské zelené dohody a Pařížské dohody.

Volby

 Volby v září ve východním Německu pravděpodobně přinesou vítězství krajně pravicové Alternativě pro Německo, což zvýší teplotu v parlamentu v Berlíně. To vše se děje v době, kdy ve Spojených státech probíhá předvolební kampaň s kritických výkonem Joea Bidena a výrazně lepším projevem Donalda Trumpa, který tak nejspíš obhájí na podzim již po druhé prezidenské křeslo v USA. Tyto skutečnosti vyvolaly nové otázky ohledně návratu Trumpa do čela USA, stejně jako volby v Německu a ve Francii, kde není jisté, jaké budou vyhlídky pro vlády na celém kontinentu EU.

Špinavá dohoda EU

Úkolem této špinavé dohody bude uvalení cel na dovoz elektrických vozidel z Číny. Tento intenzivní tlak vyvolal především německý kancléř Olaff Scholze a jeho okolí. Dne 12. června 2024 byli úředníci konfrontováni s řadou neobvyklých nápadů s návrhem symbolického CLA pro Čínu. Skutečnost, že Komise ignorovala tlak z Berlína a prosazovala prozatímní CLA, která přišla na horní hranici očekávaného rozpětí, je známkou Scholzovy slabosti a izolace v této otázce. 

Společné fórum EU a USA

Společné fórum EU a USA pro finanční regulaci se konalo ve dnech 25.–26. června 2024. Účastníci si v rámci dialogu o finanční regulaci vyměňovali názory na témata společného zájmu. Hostitelem dialogu byla Evropská komise a ministerstvo financí USA. Mezi účastníky EU byli zástupci Evropské komise, Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA), Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA), Evropské centrální banky (ECB) a Jednotné rezoluce rada (SRB).

Toto fórum se zaměřilo na šest témat, a to na vývoj trhu a finanční stabilitu, na regulační vývoj v bankovnictví a pojišťovnictví, na boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML/CFT), udržitelné financování, spolupráce v oblasti regulace a dohledu na kapitálových trzích a na provozní odolnost a digitální měny.

Obchod v EU a USA v letech 2013–2023. zdroj Eurostat