News, Správy

Ekonomický vývoj v Evropské Unii

Válka na Ukrajině a konflikt po napadení Izraele teroristickým hnutím Hamás je zřetelný i v letošním roce. Klíčové budou pro následující vývoj prezidentské volby v Rusku (17. března), volby v USA (5. listopadu), ale také volby na Ukrajině (31. března). V letošním roce nás také čekají volby do Evropského parlamentu (6.–9. června). Předsednictví EU se ujala Belgie, kterou v druhé polovině roku vystřídá Maďarsko. V tomto roce jsme také vstoupili do roku se mnoha výročími, jako je například 25 let eura, a 20 let od rozšíření EU o dalších 10 zemí).

Výhled v tomto roce by měl přinést definitivní odeznění inflační tsunami. Hodnoty inflace budou oproti inflačním cílům ve vyspělých ekonomikách již jen mírně zvýšené. Rovněž fiskální konsolidace by měla napříč zeměmi v EU pokračovat. Poslední události kolem útoků na obchodní lodě v blízkosti Jemenu tento optimismus významně narušily. Důsledky se již objevují v podobě snížení produkce výrobců a nárůstu cen mezinárodní přepravy. V případě prodloužení válečného napětí by tato skutečnost mohla vyvolat další nárůst cen v přepravě.

Tržní výhled sazeb pro klíčové centrální banky v procentech :

Podle analytiků německé pojišťovny hrozí nárůst kontroverzí v oblasti tlaku na omezování migrace, což ale může v konečném důsledku vést k blokování zásadních reforem v EU. Jedná se hlavně o reformy jednotlivých evropských institucí. V této oblasti vzbuzují velké vášně země, jako je Německo nebo Francie, které lobují za omezení práva veta členských zemí například v bezpečnostní nebo zahraniční politice.

Další zásadní oblast, kterou Unie potřebuje reformovat, je energetická politika a snižování cen energetických komodit. Potřebné snižování inflací pomůže nastartovat ekonomiku, díky růstu platů a většímu utrácení domácností. Riziko především pro EU a USA představují globální válečné konflikty a s tím spojené ekonomické nejistoty. Analytici z Allianz Research nicméně doufají, že by od poloviny roku mělo díky uvolnění monetární politiky dojít v Evropské Unii k ekonomickému oživení. O snížení úrokových sazeb uvažuje Bank of England, Evropská centrální banka, Fed nebo Česká národní banka. Ovlivňujě ekonomický růst v EU také Čína ? Ano, právě Čína je klíčová pro mnoho společností, které jsou spojeny s exportem a importem zboží a komodit, kde lze podle analytiků z Allianz Research očekávat oživení u společností podnikající ve Francii, Německu, Itálii nebo Nizozemsku.