Záznam z tiskové brifikace ze 13. října 2023, kde řečnili ředitel MMF, Alfred Kamer, zástupce ředitele, Laura Papi a Oya Celasun a komunikační důstojník MMF, Jose Luis De Haro pojednává o ekonomické kondici a výhledu v následujících letech. Podle slov zmíněných vrcholných představitelů MMF se nyní Evropa nachází na přelomu zlomu, ve kterém se potýká s vysokou inflací a zároveň musí zajistit v dlouhodobém horizontu silný růst v oblasti zelené energie. Evropské ekonomiky letos podle očekávání zpomalily především díky přísnější makroekonomické politice a vysokých nákladů na energii. A zatím zůstaly trhy práce silné. Ukazatele vysoké frekvence však také naznačuje zpomalení v oblasti služeb a náboru nových zaměstnanců. Celková inflace rychle klesá, ale jádrová inflace, kterou používáme jako měřítko základních inflačních tlaků, zůstává trvale vysoká. V několika zemích nyní růst mezd dohnal inflaci nebo ji dokonce překračuje. V naší prognóze růstu pro letošní rok zpomalují vyspělé evropské ekonomiky na 0,7 %, což je ve srovnání z rokem 2022 pokles o 3,6 %.
Vládni představitelé čelí v oblasti rozhodování rizikům, především díky přetrvávající a kolísavé inflaci v EU, ale také náchylnější době v oblasti ekonomické nestability, dlouhodobému zpomalení růstu ekonomik a výzvy k přechodu na zelenou ekonomiku, která vrhá pochybnosti na to, zda se evropské ekonomiky mohou vrátit na trajektorii růstu před pandemií.
Očekávaný ekonomický vývoj Evropy pro následující rok 2024
Očekává se postupné oživení ekonomik, ale také pokles cen energií, cen komodit a růst mezd. Evropští spotřebitelé již teď začínají získávat zpět kupní sílu, díky rostoucí poptávky. Tento trend se může v každé zemi v evropské unii lišit. Například průmyslově a energeticky náročné země se budou zotavovat pomalejším tempem. Ve vyspělých evropských ekonomikách se očekává, že hospodářský růst letos klesne na 0,7% a v příštím roce se zvedne o 1,2 %. V evropských ekonomikách a rozvíjejících se trzích se očekává v příštím roce oživení HDP na 2,9 %. Předpokládá se, že celková inflace klesne, a to díky nižším cenám energií. V letošním roce se očekávalo průměrné HDP ve vyspělé evropské ekonomice okolo 5,8% a v rozvíjejících se evropských ekonomikách okolo 11,9 %. Většina zemí nedosáhne svých inflačních cílů dříve než v roce 2025.